Nie ulega wątpliwości, iż masowa emigracja obywateli Ukrainy do Polski wiąże się także z nowymi problemami prawnymi w stosowaniu prawa. Przede wszystkim z koniecznością stosowania przez polskie sądy i na terytorium Polski przepisów Republiki Ukrainy do stosunków rodzinnych obywateli Ukrainy.
Dlatego też chcielibyśmy przybliżyć regulacje ukraińskiego prawa rodzinnego, gdyż przepisy te w wersji polskiej w zasadzie nie są w żaden sposób dostępne w Polsce.
Nadmienić przy tym trzeba, iż tłumaczenie to ma charakter autorski ( wykonane przy współpracy prawników, adwokatów ukraińskich jak i polskich), co po pierwsze oznacza, iż nie stanowi ono samo w sobie wiążącej normy prawnej- ta jest tekst w języku ukraińskim, a po drugie stanowi przedmiot prawa autorskich Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak w Poznaniu. Tak więc drogi czytelniku jeżeli chcesz wykorzystać niniejsze tłumaczenie, je powielić musiałbyś uzyskać naszą zgodę.
W niniejszym wpisie prezentujemy jedynie część regulacji ukraińskiego Kodeksu rodzinnego, dalsze tłumaczenia znajda się także na stronach niniejszego bloga.
KODEKS RODZINNY UKRAINY
(Najwyższa Rada Ukrainy (NRU), 2002, nr 21-22, s. 135,
na dzień 02.02.2018 r.)
Dział 6
NIEMAJĄTKOWE PRAWA OSOBISTE I OBOWIĄZKI MAŁŻONKÓW
Artykuł 49. Prawo do macierzyństwa
- Żona ma prawo do macierzyństwa.
- Niechęć męża do posiadania dziecka lub niezdolność do poczęcia dziecka może być przyczyną rozpadu małżeństwa.
- Pozbawienie żony możliwości urodzenia dziecka (funkcji reprodukcyjnej) w związku z wykonywaniem przez nią konstytucyjnych, służbowych, pracowniczych obowiązków, lub w wyniku bezprawnego działania względem niej jest podstawą do odszkodowania za wyrządzone jej krzywdy.
- Dla ciężarnej żony powinny być stworzone warunki dla zachowania jej zdrowia i urodzenia zdrowego dziecka.
- Żonie-matce powinny być stworzone w rodzinie warunki do łączenia macierzyństwa z realizacją przez nią innych praw i obowiązków.
Artykuł 50. Prawo do ojcostwa
- Mąż ma prawo do ojcostwa.
- Odmowa żony do urodzenia dziecka lub jej niezdolność do urodzenia dziecka może być przyczyną rozpadu małżeństwa.
- Pozbawienie męża możliwości realizacji funkcji reprodukcyjnej w związku z wykonywaniem przez niego konstytucyjnych, służbowych obowiązków, obowiązku związanego z pracą lub w wyniku bezprawnego działania względem niego jest podstawą do odszkodowania za wyrządzone mu krzywdy.
Artykuł 51. Prawo żony i męża do szacunku do swojej tożsamości
- Żona i mąż mają równe prawo do poszanowania swojej tożsamości, swoich nawyków i preferencji.
Artykuł 52. Prawo żony i męża do fizycznego i duchownego rozwoju
- Żona i mąża mają równe prawo do fizycznego i duchowego rozwoju, zdobywania wykształcenia, przejawów swoich umiejętności, stworzenia warunków do pracy i wypoczynku.
Artykuł 53. Prawo żony i męża do zmiany nazwiska
- Jeśli podczas rejestracji małżeństwa żona lub mąż zachowali przedmałżeńskie nazwiska, mają prawo złożyć do organu państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego, który zarejestrował małżeństwo lub właściwego organu w miejscu ich zamieszkania oświadczenie o wyborze nazwiska jednego z nich jako ich wspólnego nazwiska lub oświadczenie o dołączeniu do swojego nazwiska nazwiska drugiego z małżonków.
- W przypadku zmiany nazwiska organ państwowej rejestracji aktów stanu cywilnego wydaje nowe Świadectwo o zawarciu małżeństwa.
Artykuł 54. Prawo żony i męża do podziału obowiązków i wspólnego rozwiązywania kwestii związanych z życiem rodziny
- Żona, mąż mają prawo do podziału między siebie obowiązków w rodzinie.
Żona, mąż powinni szanować jakąkolwiek pracę, która odbywa się w interesie rodziny.
- Wszystkie najważniejsze kwestie życia rodziny powinny być rozwiązywane wspólnie przez małżonków, na zasadach równości. Żona, mąż, mają prawo sprzeciwić się ich usuwaniu ich od rozwiązywania problemów życia rodzinnego.
- Uważa się, że działania jednego z małżonków dotyczące życia rodziny dokonane za zgodą drugiego małżonka.
Artykuł 55. Obowiązek małżonków do troski o rodzinę
- Żona i mąż zobowiązani są wspólnie dbać o budowanie relacji rodzinnych między sobą i innymi członkami rodziny w poczuciu wzajemnej miłości, szacunku, przyjaźni, wzajemnej pomocy.
- Mąż zobowiązany jest wzmacniać w rodzinie szacunek do matki.
Żona zobowiązana jest wzmacniać w rodzinie szacunek do ojca.
- Żona i mąż są odpowiedzialni wobec siebie nawzajem, przed innymi członkami rodziny za swoje zachowanie w niej.
- Żona i mąż muszą wspólnie dbać o materialne zabezpieczenie rodziny.
Artykuł 56. Prawo żony i męża do wolności i nietykalności osobistej
- Żona i mąż mają prawo do swobodnego wyboru miejsca zamieszkania.
- Żona i mąż mają prawo do podejmowania działań, które nie są zakazane przez prawo i nie są sprzeczne z zasadami współżycia społecznego, dotyczącymi utrzymania relacji małżeńskich.
- Każdy z małżonków ma prawo do zaprzestania związki małżeńskie.
- Zmuszanie do zakończenia relacji małżeńskich, zmuszanie do pozostawania w związku małżeńskim, w tym zmuszanie do współżycia za pomocą fizycznej lub psychicznej przemocy, jest naruszeniem prawa żony, męża do wolności i nietykalności osobistej i może mieć konsekwencje prawne.