Poznań na drugim miejscu w Polsce z największa ilością rozwodów.

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

15 lutego 2018

Poznań na drugim miejscu w Polsce z największa ilością rozwodów.

 

Ostatnio trafiłem na informacje prasową sporządzoną w oparciu o dane GUS-u, iż miasto Poznań, w którym prowadzimy naszą Kancelarię adwokatów i Radców Prawnych zajęło w skali kraju miejsce na drugim stopniu podmium w kategorii największej ilości rozwodzących się par. W 2017 r. w Poznaniu rozwiodło się 6000 par, co stanowi kilkuprocentowy przyrost w stosunku do lat ubiegłych.

Faktycznie z naszej obserwacji jako adwokatów i radców prawnych, którzy prowadza sprawy rodzinne, w tym i sprawy o rozwód wynika, iż tych ostatnich do naszej Kancelarii trafia całkiem sporo. Natomiast dlaczego akurat Poznań zasłużył na miejsce w tym raczej mało zaszczytnym rankingu trudno orzec. Co ciekawe na pierwszym miejscu znalazł się Olsztyn, co już bardzo dziwi, zwłaszcza, iż mamy jeszcze znacznie większe ośrodki miejskie jak Warszawa, Kraków, czy aglomeracja Śląska.

 

Jako na najczestsze przyczyny rozpadku małżeństwa i wniesienie powództwa przez o rozwód mieszkańcy Pzonania wskazują przede wszystkim: niezgodność charakterów, zdrady, powstanie trwałego związku uczuciowego z inną osobą albo alkoholizm. Pojawiają się także inne przyczyny, jak chociażby niedostosowanie seksualne małżonków.

Statystyki GUS-u mowią o jeszcze paru interesujących okolicznościach. Zanim mieszkaniec Poznania skieruje do Sądu Okręgowego pozew o rozwód wytrzymuje z małżonkiem w związku małżeńskim średnio statystycznie czternaście lat.

Co bardzo interesujące, ale co potwierdza moje doświadczenie jako prawnika prowadzącego sprawy rozwodowe, iż w ponad dwóch trzecich przypadków powództwo o rozwód inicjuje żona. Faktycznie w większości przypadków spraw rozwodowych, wnosząc pozew pełnomocnictwo nasza Kancelaria uzyskiwała od kobiety.

Na zakończenie grzebania w statystykach rozwodowych trochę na pocieszenie można dodać, iż jeżeli już do rozwodu dochodzi, to najczęściej odbywa się on w sposób pokojowy, aż w trzech czwartych przypadków sąd  nie orzeka winy żadnego z małżonków.

Co z drugiej strony oznacza, iż średnio statystycznie Sąd Okręgowy w Poznaniu rocznie prowadzi 1500 spraw o rozwód z orzekaniem o winie, a więc spraw skomplikowanych i trudnych emocjonalnie dla rozwodzących się małżonków.

 

autor: radca prawny Bartosz Kowalak

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy

Adwokaci i Radcowie Prawni

Poznań, Mickiewicza 18a/3