Gdzie złożyć pozew o rozwód w Poznaniu?

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

3 marca 2019

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Poznaniu?

Co prawda w sprawach rozwodowych, poza może sytuacjami rozwodu na zgodny wniosek małżonków i bez konfliktu na jakiejkolwiek jego płaszczyźnie zalecalibyśmy korzystanie z usług adwokat przy rozwodzie. W sytuacji gdy, to to adwokat pisze i składa pozew rozwodowy, raczej nie powstaje problem z określeniem Sądu, do którego należy wnieść pozew o rozwód.
Niemniej jednak wielu rozwodzących się małżonków pozew pisze samemu i samemu go w sądzie składa.
W niniejszym artykule więc wskażemy, do jakiego sądu mieszkaniec Poznania i okolic Poznania powinien wnieść pozew o rozwód.

Gdzie złożyć pozew o rozwód?

Po pierwsze pozew o rozwód wnosi się do sądu. W chwili obecnej w Polsce kompetencję do rozwiązywanie małżeństwa poprzez orzeczenie rozwodu ma tylko i wyłącznie sąd. Być może w przyszłości kompetencja ta przejdzie w prostych sprawach na urzędników stanu cywilnego, niemniej jednak obecnie planów takich nie ma.

Po drugie Ustawodawca uznał, iż rozwiązanie małżeństwa poprzez rozwód jest na tyle doniosłym faktem, iż kompetencje do orzeczenia rozwodu oddał Sądom Okręgowym.

Tym samym wnosząc pozew o rozwód wnosimy go do Sądu Okręgowego w Poznaniu.
Sąd Okręgowy w Poznaniu znajduje się przy ul. Hejmowskiego 2 na Starym Mieście. Dodać jeszcze należy, iż sam fakt, iż jeden z małżonków mieszka w Poznaniu nie oznacza jeszcze, iż to ten sąd będzie właściwym.

Sądem właściwym do rozpoznania sprawy o rozwód jest co do zasady sąd ostatniego wspólnego miejsca zamieszkania małżonków, pod warunkiem że jeden z małżonków dalej zamieszkuje w okręgu tego samego sądu okręgowego.

Gdyby jednak żadne z rozwodzących się małżonków nie miało już miejsca zamieszkania, w okręgu sądu w którym wcześniej razem wspólnie zamieszkiwali, wówczas pozew o rozwód należy skierować do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania strony pozwanej. Jeżeli nie można ustalić miejsca zamieszkania pozwanego, wówczas właściwy będzie sąd miejsca zamieszkania powoda.

Dodać jeszcze należy, iż Sąd Okręgowy w Poznaniu będzie także sądem przed, którym o rozwód powinni wnosić również małżonkowie zamieszkali w powiatach położonych wokół Poznania. Sąd ten będzie więc właściwym dla rozwodu w Gnieźnie, Wrześni, Śremie, Gostyniu, Nowym Tomyślu, Obornikach Wielkopolskich, Środzie Wielkopolskiej.

 

 

autor: radca prawny Bartosz Kowalak

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy

Adwokaci i Radcowie Prawni

Poznań, Mickiewicza 18a/3