Czy potrzebny jest adwokat w sprawie o rozwód?
Wielu z Państwa w momencie podjęcia decyzji o rozstaniu z mężem, żoną i skierowaniu do Sądu Okręgowego pozwu o orzeczenie rozwodu zastanawia się nad tym, czy w tej sprawie potrzebny jest Wam adwokat, radca prawny, słowem prawnik wspomagający nas w procesie uzyskania rozwodu.
W zasadzie nie jest problematycznym ściągnięcie gdzieś z czeluści internetu wzoru pozwu o rozwód, uzupełnienie o swoje i męża, żony dane, opłacenie pozwu o rozwód wpisem w wysokości 600 zł i poczekaniem, aż sąd wyznaczy nam pierwsza rozprawę.
Oczywiście decyzja co do tego, czy rozwodząc się chcemy, aby ktoś nas wspierał prawnie i psychiczne zależy tylko i wyłącznie od nas. Niemniej jednak w tym wpisie chciałbym Państwu napisać dlaczego warto skorzystać z usług adwokata lub radcy prawnego. Bo nie warto tylko i wyłącznie z jednego powodu: usługa ta kosztuje.
Po pierwsze postępowanie o rozwód jak każde postepowanie sądowe jest sformalizowane oraz rządzi się pewnymi swoimi specyfikami, w których najlepiej orientują się osoby zawodowo zajmujące się odwiedzaniem sądów, a więc adwokaci i radcowie prawni.
Co z tego wynika? Jestem przekonany, iż powierzając swoja sprawę o rozwód adwokatowi, radcy prawnemu wyrok orzekający rozwód uzyskamy na pewno szybciej niż w przypadku działania na własną rękę. Zwłaszcza pomoc adwokata może być przydatna jeżeli stosunki między rozwodzącymi są w miarę poprawne a małżonkowie oczekiwaliby zakończenia sprawy i uzyskania wyroku na pierwszej rozprawie.
Adwokat, radca prawny nie popełni błędów formalnych skutkujących koniecznością uzupełniania dokumentacji składanej do sądu. Co już może opóźnić proces o kilka miesięcy/
Adwokat radca prawny tak dostosuje strategie procesową aby możliwe było uzyskanie porozumienia i uzyskanie rozwodu na pierwszej rozprawie, oczywiście jeżeli taka jest wola drugiej strony.
Często małżonkowie działający samodzielnie, nawet oczekujący „pokojowego” rozstanie popełniają błąd opisując w pozwie rozwodowym wszystkie brudy, co powoduje reakcję drugiej strony. I zamiast rozwieść się kulturalnie na jednej rozprawie prowadzą niepotrzebny wieloletni proces, spalając siebie i swoich bliskich emocjonalnie i grzebiąc relację z byłym małżonkiem.
Gdyby jednak nie udało się rozwieść na jednej rozprawie, a postępowanie toczyć się będzie dalej, to korzystając z usług prawnika przy sprawie rozwodowej, strona ma te możliwość, iż poza swoim przesłuchaniem nie musi już uczestniczyć w dalszych rozprawach. Co dla wielu osób stanowi sporą ulgę. Adwokat zamiast powoda, czy pozwanego pojawi się na rozprawie, będzie rozmawiał z sędzią, będzie zadawał pytania świadkom, czy zgłaszał wnioski.
Wreszcie przy bardziej skomplikowanych sprawach rozwodowych, przy których praktycznie obecność adwokata lub radcy prawnego, jest koniecznością zadba o interesy swojego Mandanta.
Rozwód to nie tylko papierek, na podstawie którego uzyskamy zmieniony akt stanu cywilnego, ale szereg konsekwencji dla dalszego życia małżonków, ich majątku i ich dzieci.
W ramach rozwodu sąd może orzekać o zasądzeniu alimentów na małżonka, alimentów na dzieci, może podzielić wspólny majątek, orzeknie o zajmowanym wspólnym mieszkaniu, władzy rodzicielskiej nad dziećmi, kontaktach z dziećmi i miejscu zamieszkania dzieci.
Adwokat wie w jaki sposób ocenić szanse procesowe na oczekiwane rozstrzygnięcie i jak ustalić strategię procesową w tym zakresie. Potrafi studzić nierealne oczekiwania strony, a z drugiej strony uświadomić ją o swoich prawach i możliwych do zgłoszenia roszczeniach.
Wreszcie najważniejszą rolą adwokata reprezentującego stronę jest zapewnienie swojemu Klientowi bezpieczeństwa i zdjęcia ciężaru psychicznego z jego barków. Nie rzadko prowadząc sprawy o rozwód przed Sądem Okręgowym w Poznaniu po wyjściu z Sali rozpraw słyszałem od Klienta że on niczego nie rozumiał z tego co było na sprawie mówione i co się działo. Jedna rzecz, to skomplikowany język prawniczy, druga to emocje, które odcinają kanały poznawcze.
Zresztą mogę w tym miejscu dodać, iż sami adwokaci, czy radcowie prawni gdy się rozwodzą korzystają z usług innych adwokatów. Znam osobiście przypadki moich kolegów, doświadczonych prawników, prowadzących sprawy rozwodowe, którzy zdecydowali się w swojej osobistej sprawie wziąć adwokata. Właśnie z uwagi na ciężar psychiczny sprawy.
Dlatego tez osobiście uważam, iż w trakcie procesu o rozwód warto korzystać z pomocy adwokata czy radcy prawnego. Koszt reprezentacji w tej sprawie nie jest duży. Prosta sprawa o rozwód bez orzekania o winie, bez konfliktu o dzieci, to np. w Poznaniu wydatek średnio 1500 zł. Co dla spokoju psychicznego i poczucia bezpieczeństwa w sprawie, która przechodzimy raz w życiu nie jest kwota wygórowana.
Ale decyzja zależy oczywiście od Ciebie.
autor: radca prawny Bartosz Kowalak
Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy
Adwokaci i Radcowie Prawni
Poznań, Mickiewicza 18a/3