Wysokie odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych.

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

14 lipca 2016

Dziennik Rzeczpospolita, który ma talent do wyszukiwania ciekawych orzeczeń Sądów doniósł ostatnio o sprawie zakończonej wyrokami Sądu Okręgowego w Radomiu, utrzymanego następnie przez Sąd Apelacyjny w Lublinie, pod syg. akt: I ACa 858/14.
Sprawa dotyczy dość popularnej kategorii sporów, czyli roszczeń o odszkodowanie za naruszenie dóbr osobistych. Sprawa jest natomiast o tyle ciekawa, iż dotyczy wątku towarzyskiego, a nawet erotycznego.
Jak opisuje gazeta, do naruszenia dóbr osobistych powódki doszło poprzez nagranie, bez jej zgody aktu seksualnego, a następnie umieszczenie takiego filmu, czy raczej filmiku na jednym z portali internetowych przez pozwanego. W tym przypadku filmik ten nie zaginął w czeluściach internetu, ale o jego opublikowaniu przez znajomych dowiedziała się sama poszkodowana.
W zasadzie nie trzeba tłumaczyć, gdyż jest to oczywiste nawet dla nie prawnika, iż nawet samo nagranie stosunku seksualnego, bez wiedzy jego uczestnika jest naruszeniem jego dobra osobistego, w postaci chociażby prawa do wizerunku. Tym bardziej dobra osobiste, i to pewnie w szerszym spektrum, narusza opublikowanie takiego nagrania. W tym przypadku katalog naruszonych dóbr osobistych byłby już całkiem spory: prawo do wizerunku, prawo do dobrego imienia, naruszenie godności i pewnie coś jeszcze by się znalazło.
Sądy obu instancji inie miały tu żadnych wątpliwości,a niedoszły reżyser i aktor w jednej osobie, będzie musiał poszkodowanej zapłacić 50.000 zł odszkodowania za naruszenie jej dóbr osobistych.

Bartosz Kowalak – radca prawny w Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak Kowalak w Poznaniu