Uwaga na fałszywe tytuły wykonawcze

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

14 lipca 2016

Tytuł wykonawczy jest dokumentem, na podstawie którego komornik prowadzi postępowanie egzekucyjne. W ostatnich dniach napływają do nas informacje o nowym procederze – posługiwaniu się przez rzekomych wierzycieli fałszywymi tytułami wykonawczymi i prowadzeniu na ich podstawie egzekucji.

Do kolegi „po fachu” zwrócił się Klient z prośbą o pomoc w związku z otrzymaniem od komornika zawiadomienia o wszczęciu egzekucji. Z pisma komornika wynikało, że egzekucja prowadzona jest na podstawie nakazu zapłaty wydanego w postępowaniu upominawczym przez Sąd Rejonowy w Dąbrowie Górniczej. Klient ten zarzekał się, że nie zna osoby figurującej na zawiadomieniu od komornika jako wierzyciel i nie wie czego mogłaby dotyczyć sprawa na podstawie której Sąd wydał nakaz zapłaty. Klient dodał także, że pojechał pod adres wierzyciela wskazany w piśmie komornika w jednej z poznańskich dzielnic i okazało się, że pod adresem jest łąka. Kolega zadzwonił do Sądu Rejonowego w Dąbrowie Górniczej, dowiedzieć się czego dotyczyła sprawa jego Klienta i uzyskał informację, że sprawa pomiędzy takimi stronami (rzekomym wierzycielem i jego Klientem) nigdy przed tym Sądem się nie toczyła. Dodatkowo dowiedział się, że nakaz zapłaty na podstawie którego prowadzona była egzekucja miał sygnaturę 1600 a w 2014 roku ostatni wydany nakaz zapłaty w tym Sądzie miał sygnaturę 1100. Pracownik Sądu poinformował kolegę, że sprawa sfałszowanych tytułów wykonawczych jest już w Sądzie Rejonowym w Dąbrowie Górniczej dobrze znana.

Gdyby ktoś z naszych czytelników znalazł się w podobnej do opisanej wyżej sytuacji, rekomendujemy jak najszybsze skontaktowanie się z prawnikiem. W sytuacji gdy równocześnie z zawiadomieniem o wszczęciu egzekucji komornik zajmie konto bankowe czy wynagrodzenie za pracę, jest niewiele czasu na to, żeby zablokować przekazanie pieniędzy fałszywemu wierzycielowi przez komornika.

r. pr. Joanna Jędrzejewska w Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak Kowalak Sp. p.