Uraz biczowy kręgosłupa, czyli inaczej smagniecie biczem jest urazem powstającym na skutek kolizji samochodowej, podczas której dochodzi do gwałtownego odchylenia głowy w tył, a następnie do przodu. Dzieje się tak najczęściej wskutek uderzenia w tył samochodu, w którym znajduje się poszkodowany, przez inny samochód.
Może zdarzyć się, że dolegliwości spowodowane urazem wystąpią bezpośrednio po kolizji, ale mogą pojawić się również znacznie później, nawet kilka miesięcy po wypadku. Są one z reguły konsekwencją uszkodzenia nerwów, mięśni czy też struktur kostnych.
Urazy powstałe w wyniku urazu biczowego (urazu smagnięcia biczem) w większości przypadków nie są rozpoznawalne podczas badań diagnostycznych, którym poddawani są pacjenci w związku z różnym rodzajem urazów i uszkodzeń po wypadkach komunikacyjnych. Nie da się ich wykryć na zdjęciu rentgenowskim, bowiem te wskazuje jedynie na złamania kości,
z kolei w przypadku urazu smagnięcia biczem mamy do czynienia z urazem tkanki miękkiej. Stąd też w przypadku podejrzenia doznania takiego urazu, poszkodowany powinien wykonać zarówno badanie ortopedyczne, ale i neurologiczne.
Uraz biczowy jest tym przypadkiem, w którym skutki obrażeń, którym ulegają struktury okolic szyi występują dopiero po upływie czasu, którego tak naprawdę nie da się przewidzieć. Nierzadko bowiem zdarza się, że ból i symptomy towarzyszące urazowi biczowemu początkowo są pomijane na skutek działania m. in. adrenaliny, zamieszania czy emocji. Często objawy pourazowe mogą pojawić się nawet ze zdwojoną siłą z dużym opóźnieniem w czasie.
Jakie są zatem typowe objawy dla urazu whiplash?
Wśród typowych objawów dla urazu biczowego kręgosłupa należy wyróżnić przede wszystkim:
- najczęściej spotykane, czyli bóle głowy, szyi, barków, ramion, rąk, pleców, klatki piersiowej, uszu, szczęki, twarzy itp.,
- drętwienie rąk,
- sztywność karku,
- utrata przytomności, która stanowi wysokie niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia poszkodowanego,
- nudności oraz wymioty
- bóle uszu, szumy uszne,
- problemy w utrzymywaniu równowagi,
- diplopia (podwójne widzenie) lub niewyraźne widzenie oraz inne problemy ze wzrokiem,
Uraz biczowy kręgosłupa może także spowodować pewne dolegliwości w obrębie układu neurologicznego. Mogą wystąpić tutaj takie objawy jak TOS- czyli zespół górnego otworu klatki piersiowej, stany zapalne układu nerwowego oraz uszkodzenie splotu ramiennego. Dolegliwością jaka może spotkać poszkodowanego jest również tzw. double crush syndrome objawiający się bólem łokcia i nadgarstka, będącego konsekwencją ucisku na nerwy odcinka szyjnego.
Nierzadko osoby, które doznają omawianego urazu skarżą się także na takie dolegliwości jak problemy z snem bądź wręcz przeciwnie ospałość, ale również problemy z pamięcią
i koncentracją, ograniczonym polem widzenia, dzwonieniem w uszach, aż w końcu mogą również wystąpić u nich stany depresyjne.
Aby jak najszybciej zareagować i podjąć stosowne leczenie w przypadku urazu biczowego kręgosłupa ważnym jest obserwowanie, czy nie występują charakterystyczne objawy w przeciągu najbliższych dni po zdarzeniu.
W przypadku, gdy wystąpi chociaż jeden z wyżej wymienionych lub inny niepokojący objaw, zaleca się pilne skontaktowanie z lekarzem w celu przeprowadzenia badań pod kątem uszkodzenia okolic szyjnego odcinka kręgosłupa oraz dalszego specjalistycznego postępowania.