Numer VIN – jak go rozszyfrować?

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

6 października 2022

distelAPPArath / Pixabay

Numer VIN – jak go rozszyfrować?

Poza numerem rejestracyjnym każdy pojazd posiada jeszcze jeden ważny numer. Jest nim oczywiście numer VIN.

Czym jest numer VIN?

VIN po rozwinięciu skrótu oznacza  w języku angielskim Vehicle Identification Number, który to termin na język polski można przetłumaczyć jako: Numer Identyfikacyjny Pojazdu, popularnie zwany także po prostu numerem nadwozia.

Jest on nadawany samochodom przez ich producentów, a zasady jego nadawania zostały określone przez międzynarodową normę ISO 3779 – 1983, stosowaną obecnie powszechnie na Świecie. Każdy numer VIN ma charakter indywidualny i niepowtarzalny, toteż w sposób jednoznaczny pozwala na zidentyfikowanie danego pojazdu.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Numer ten powinien znajdować się po prawej stronie pojazdu, wybity na ramie lub też na nadwoziu pojazdu, przy czym dopuszczalnym jest także umieszczenie numeru VIN na trwale złączonej z pojazdem płytce. Numer ten znajduje się również w dowodzie rejestracyjnym każdego pojazdu.

Jak należy odczytać numer VIN?

Każdy numer VIN składa się z ciągu 17 znaków (są to cyfry i liczby), który można podzielić na trzy części.

Pierwsze trzy znaki pozwalają na uzyskanie informacji oznaczającej światowy kod producenta, który to kod nadawany jest danemu producentowi przez właściwy urząd w kraju, w którym znajduje się siedziba producenta. W skrócie jakbyśmy nie wiedzieli jaką marką jeździmy, to po pierwszych trzech cyfrach Vinu, możemy się tego dowiedzieć.

Następne w kolejności 6 znaków odnosi się do ogólnego opisu danego pojazdu i jego charakterystyki. Producent pojazdu może tu umieścić informację odnoszące się do takich cech oznaczonego pojazdu jak: rodzaj nadwozia, typ silnika, liczba osi pojazdu, jego dopuszczalna masa, czy nawet kolor jego nadwozia.

Podawanie tych danych należy jednak do uznania producenta, może on również zrezygnować z opisu charakterystyki pojazdu a istniejące pozycje wypełnić znakami bez zdefiniowanego znaczenia.

Ostatnie 8 znaków, przy czym 4 ostatnie są zawsze cyframi, odnosi się do roku produkcji danego pojazdu, zakładu produkcyjnego, w którym wyprodukowano pojazd oraz zawiera indywidualny numer seryjny.

Niekiedy w numerze nadwozia umieszczona jest również specjalna liczba kontrolna, która ma zapobiegać modyfikowaniu numeru VIN. Choć jak wiemy, trawienie kwasami, ścieranie i inne metody usuwania starego numeru VIN i w to miejsce nabijanie nowego numeru, to chleb powszedni w fachu złodzieja samochodowego.

Kupując więc auto warto sprawdzić numer VIN zwłaszcza, że w dobie Internetu nie jest to wielki problem. Istnieje bowiem wiele stron www, na których można go zdekodować .