Jacy biegli wydają opinię w procesach biczowych?

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

27 czerwca 2020

qimono / Pixabay

Jacy biegli wydają opinię w procesach biczowych?

Jednym ze środków dowodowych w postępowaniu sądowym jest opinia biegłego. Biegły sądowy to nikt inny jak specjalista w danej dziedzinie. To on jest najpewniejszym źródłem informacji, czy faktycznie doszło np. do urazu biczowego, inaczej dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa.

Nie ma jednego rodzaju biegłego sądowego w zakresie medycyny. Wyróżniamy co najmniej tylu „medycznych” biegłych sądowych, ile jest dziedzin medycyny.

Jaki biegły powinien wypowiedzieć się w temacie urazu dystorsji odcinka szyjnego kręgosłupa ?

Z naszego doświadczenia – prawników prowadzących sprawy, przedmiotem których są urazy typu Whiplash, wynika, że najczęściej powoływanymi biegłymi w procesach biczowych są neurolodzy, ortopeda-traumatolog i psychiatra.

Kolejną nową zagrywką zakładów ubezpieczeń jest natomiast wnoszenie o przeprowadzenie dowodu z biegłego z zakresu medycyny sądowej. Zakłady ubezpieczeń stoją na stanowisku, że mają oni większe doświadczenie przy ocenie możliwości odniesienia uszczerbku na zdrowiu w związku z wypadkiem drogowym z uwagi na fakt, że często współpracują oni z biegłymi ds. rekonstrukcji wypadków drogowych. Są rzekomo lepiej zaznajomieni z tematyką obrażeń odniesionych w wypadkach drogowych.

Nie do końca popieramy stanowisko zakładów ubezpieczeń. Może i biegły z zakresu medycyny sądowej bardziej orientuje się w tematyce obrażeń z wypadków drogowych. Niemniej jednak nie jest specjalistą w zakresie kręgosłupa itp. i nie będzie mógł określić rzeczywistych długotrwałych następstw wypadku i urazu na zdrowie powoda.

 

Bartosz Kowalak

radca prawny

Kancelaria odszkodowawcza Poznań

Kancelaria Kacprzak Kowalak w Poznaniu