Zniesienie limitów kilometrów na autostradach w Polsce

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

15 lutego 2019

Zniesienie limitów kilometrów na autostradach w Polsce

 

U naszych najbliższych zachodnich sąsiadów miłośnicy szybkiej jazdy mogą wypróbować możliwości swoich samochodów na odcinkach autostrad, na które nie są nałożone ograniczenia w postaci limitów prędkości. Fani brawurowej i ekspresowej jazdy są z tego faktu w pełni usatysfakcjonowani. Jednakże u niedzielnych kierowców lub tych którzy preferują spokojny styl jazdy wzbudza to niepokój, przez co często omijają drogi szybkiego ruchu, przez co ich podróż często ulega znacznemu wydłużeniu.

W Polsce również można spotkać grono fanów szybkiej jazdy, którzy w ślad za naszymi sąsiadami chcieliby wprowadzenia na autostradach odcinków bez limitu prędkości. Jednak wątpliwe jest, aby znalazł się rząd, który zgodziłby się na takie rozwiązanie i wprowadził zmiany.

Wpływ na to ma fakt, że w naszym kraju wciąż odnotowuje się zbyt dużo przestępstw drogowych, w tym ze skutkiem śmiertelnym. Wprowadzenie zmian mogłoby doprowadzić do wzrostu statystyk wypadkowych.

Można spotkać się ze stanowiskami, że w Polsce też mogłyby zostać zniesione limity prędkości. Jednakże w porównaniu do infrastruktury drogowej Republiki Federalnej, w Polsce jest stosunkowo mało autostrad, a kolejnych nie ma nawet w planie. Dodatkowo, przeważnie wiele odcinków jest zatłoczonych. Bogata jest u nas sieć dróg ekspresowych, ale ich profil jest mniej bezpieczny.

W internecie można odnaleźć filmiki, na których niemieccy kierowcy bez problemu „wyciskają” na autostradzie prędkości osiągające nawet 307 km/h. Świadczy to o tym, że w Niemczech jest więcej aut i motocykli dostosowanych do najwyższych prędkości, błyskawicznie osiągających prędkość 100 km/h, a dodatkowo  wyposażonych w części pozwalające sprawniej uniknąć wypadków, jak np. ceramiczne hamulce, czy zabezpieczenia przed pęknięciem opon.

Czynniki te owszem zmniejszają ryzyko wypadków. Jednak w przypadku, gdy infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia, są one niewystarczające. Zarówno poprawa infrastruktury drogowej, jak i zwiększenie objętości portfela rodaków ( ułatwiające zakup lepszych modeli aut)  niewiele pomoże, jeżeli nie zmieni się kultura jazdy na drogach, która często woła o pomstę do nieba.

Na marginesie warto dodać, że Polska nie ma aż tak restrykcyjnych przepisów dla szybkiej jazdy. Posiłkując się danymi zebranymi na Wikipedii, można uznać, że jest wręcz przeciwnie. Należymy do grupy nielicznych państw, w których ograniczenia na autostradach wynoszą powyżej 130km/h.

Co ciekawe, pojawiają się sygnały, że Niemcy chcą wprowadzić limity na wszystkich odcinkach autostrad, a ich wartość zmniejszyć nawet do 120 km/h.

Na koniec warto dodać, że również Hiszpania dość restrykcyjnie podchodzi do szybkiej jazdy . Według tamtejszego prawa, jazda z nadmierną prędkością (nie tylko na terenie zabudowanym) jest przestępstwem sankcjonowanym więzieniem włącznie z pozbawieniem uprawnień do prowadzenia pojazdów.