Zarysowany kask motocyklowy- czy można w ramach odszkodowania żądać ceny nowego?

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

6 kwietnia 2022

sms467 / Pixabay

Sprawcami kolizji drogowych są nie tylko kierowcy pojazdów, lecz również motocykliści. Statystyki pokazują, że kierowcy motorów byli w 2018 r. sprawcami 44 potrąceń pieszych. Jednakże nierzadko zdarza się, że to właśnie oni są również ofiarami innych uczestników ruchu, w tym przede wszystkim kierowców samochodów.

Nie da się ukryć, iż ubezpieczyciele zawsze starają się wypłacać jak najniższe odszkodowania.  W celu wyszukują oni wszelkich okoliczności, które przemawiałyby na niekorzyść poszkodowanego. Jednym ze stałych punktów spornych w przypadku poszkodowanych kierowców motocykli jest kwestia odszkodowania za kask motocyklowy.

Często bowiem kask po kolizji, w której uczestniczył motocyklista jest w całkiem dobrym stanie, ma tylko porysowania i w sumie jak twierdzą pełnomocnicy ubezpieczyciela,
w zasadzie jest tylko poobijany i można z niego dalej korzystać

Mimo takiego stanowiska zakładów ubezpieczeń i faktycznie wizualnie dobrego stanu kasku motocyklowego zawsze warto wystąpić o zapłatę odszkodowania odpowiadającego wartości całego kasku motocyklowego.

Dlaczego?

Kask motocyklowy jest bowiem szczególnym elementem wyposażenia motocyklisty i ma bardzo ważne zadanie – ma chronić tak wrażliwy organ jakim jest ludzka głowa. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, iż kask, który przyjął już na siebie pewne obciążenia, który był uderzony, a  co więcej jak mówią nasi Klienci motocykliści, nawet taki, który spadł z stołu na podłogę, może już nie spełniać swoich funkcji i zagrażać życiu kierowcy motocykla.