Ranking Adwokatów Poznań

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

12 września 2018

 

Jakiś czas temu  rozmawiałem z Klientem, który powierzył naszej Kancelarii prawnej w Poznaniu dochodzenie należnego mu w związku z wypadkiem odszkodowania. Tematem tej rozmowy był sposób w jaki poszkodowany trafił do naszej Kancelarii adwokackiej

Za pomocą jakich metod i środków poszukiwał adwokata, radcy prawnego, czy w ogólności prawnika dla przeprowadzenia swojej sprawy sądowej. Mimo iż ostatecznie Klient , który do naszej poznańskiej Kancelarii trafił trochę w wyniku polecenia, a trochę w wyniku zapoznania się z rekomendacjami dostępnymi w internecie, to z początku próbował szukać pomocy prawnej w internecie.

Dysponując tą informacją zapytałem go za pomocą jakich haseł poszukiwał adwokata, prawnika, a może tzw. kancelarii odszkodowawczej dla przeprowadzenia swojej sprawy sądowej o odszkodowanie?

Otóż zgodnie z informacją od Klienta rozpoczął on poszukiwania Kancelarii adwokackiej, kancelarii odszkodowawczej od wrzucenia w google haseł typu: „ranking adwokatów Poznań”, „najlepszy adwokat Poznań”, „najlepsza kancelaria odszkodowawcza”.

No cóż wizytówka internetowa naszej Kancelarii adwokacko –radcowskiej pod tym hasłem za wysoko nie „wyskakuje”. (Sprawdziłem na hasło najlepszy adwokat w Poznaniu, domena Kancelarii www.kacprzak.pl znajduje się dopiero na drugiej stronie wyników wyszukiwania. Co jeszcze ciekawsze pod hasłem „ranking adwokatów Poznań” na pierwszej stronie wyników google nie pojawia się wizytówka żadnej kancelarii adwokackiej z Poznania)

No cóż nic w tym dziwnego i po prawdzie trochę to zabawne, iż użytkownicy googla darzą tę instytucję takim zaufaniem, iż od jego nieznanych szerszemu społeczeństwu algorytmów informatycznych oczekują nie tylko przedstawienia internetowych wizytówek kilku Kancelarii prawnych dla interesującego nas miasta( Poznania, Gniezna, czy Konina), ale jeszcze wyboru danego adwokata pod kątem jakości świadczonych usług i doświadczenia zawodowego. A często i pewnie do tego adwokata najtańszego.  ( na hasło „najtańszy adwokat Poznań” , wizytówka naszej Kancelarii również się nie wyświetla J, pewnie i dlatego, iż pewnie nie jesteśmy najtańsza Kancelarią adwokacką w Poznaniu.)

Osobiście wydaje mi się, iż poszukiwanie usługobiorcy świadczącego usługi prawne, pod hasłem: „najlepsza kancelaria odszkodowawcza”, „najlepszy radca prawny” „najlepszy prawnik w Poznaniu” „dobra Kancelaria adwokacka”, czy „Poznań najlepszy adwokat” mija się z celem.

W jaki bowiem sposób google, bing, yandex, ecosia, duckduck go, czy nieznane mi z nawy chińskie wyszukiwarki mają bowiem wiedzieć, która kancelaria adwokacka w Poznaniu, która kancelaria odszkodowawcza w Poznaniu, czy który adwokat w Poznaniu jest najlepszy?

Co prawda jak w każdym zawodzie, tak i w zawodach prawniczych są lepsi prawnicy i gorsi, lepsi adwokaci i trochę mniej lepsi. No cóż zdarzają się i słabi, tak jak i słabi sędziowie, czy słabi hydraulicy. Mimo iż ktoś jest generalnie bardzo dobrym prawnikiem, świetnym adwokatem, to musi być jeszcze adwokatem doświadczonym. Są więc i radcowie prawni doświadczeni i prawnicy legitymujący się mniejszym doświadczeniem zawodowym.

Wreszcie kluczowym kryterium wyboru jest kwestia zakresu prawa, które nas interesuje. Są bowiem adwokaci, którzy zajmują się daną, jedną, dwoma czy kilkoma dziedzinami prawa i są też tacy, którzy w danej dziedzinie prawa się nie orientują.

Dlatego też szukanie prawnika, adwokata, kancelarii odszkodowawczej dla przeprowadzenia swojej sprawy sądowej, rozwiązania swojego problemu, dochodzenia odszkodowania  posługiwanie się hasłami ogólnymi mija się z celem- jakim rzeczywiście jest znalezienie najlepszego adwokata dla naszej, konkretnej sprawy.

Zwłaszcza, iż nie funkcjonują żadne obiektywne rankingi prawników, rankingi adwokatów. Nie ma rankingu adwokatów w Poznaniu, nie ma tez rankingu najlepszych adwokatów w Wrześni.

Niektóre gazety ( Rzeczypospolita), portale internetowe publikują co prawda coroczne rankingi kancelarii prawnych. Jednakże te oparte są o niewiele mówiące o możliwości poprowadzenia danej sprawy kryteria jak: ilość prawników, ilość adwokatów, czy radców prawnych zatrudnionych w Kancelarii prawnej, czy wielkość przychodu. Siła rzeczy najlepsze w tych rankingach adwokatów są te Kancelarie prawne, które obsługują wielki biznes, co więcej większość tych Kancelarii znajduję się w Warszawie.

Szukając więc odpowiedniego prawnika, adwokata, kancelarii prawnej, kancelarii adwokackiej po pierwsze powinniśmy określić jakiego problemu prawnego dotyczy nasza sprawa. Mamy sprawę o dział spadku, to szukajmy adwokata, radcy prawnego zajmującego się sprawami spadkowymi, kierowaliśmy pojazdem pod wpływem alkoholu, to konieczna jest pomoc adwokata zajmującego się sprawami karnymi, czy nawet bardziej szczegółowo specjalizującego się w prawie kierowców. Jesteśmy ofiara wypadku i staramy się o odszkodowanie poszukajmy radcy prawnego doświadczonego w sporach z ubezpieczycielami.

Warto więc zadawać wujkowi googlowi bardziej konkretne pytania dotyczące wyszukiwanej przez nas Kancelarii prawnej. Gdy się na jakąś Kancelarię, adwokata, radcę prawnego, firmę odszkodowawczą  zdecydujemy, to warto poszukać rekomendacji dotyczącej danej Kancelarii, prawnika w internecie.

System recenzji udostępniają mamy googla, facebook, czy portale prawnicze, jak np. specprawnik. Co prawda ogromna ilość klientów danej Kancelarii żadnej opinii w internecie nie zostawi, tak jak i nie zostawia po wizycie u fryzjera, czy u mechanika samochodowego.

Warto zobaczyć, czy adwokat, którym się interesujemy udziela się także w jakiś sposób w sieci, pisze artykuły, prowadzi bloga prawniczego- i na jaki temat. Oczywiście brak takiej działalności nie oznacza, iż dany radca prawny jest dla nas nieodpowiedni, niemniej jednak pozwala nam na jakąś szerszą ocenę kompetencji prawnika, któremu chcemy powierzyć nasza sprawę.

Wreszcie warto korzystać z tradycyjnych źródeł jakimi jest polecenie. Popytajmy znajomych, rodziny, kto ma jakie doświadczenie z usługami adwokatów, czy radców prawnych. Być może w ten sposób także zawęzimy nasz wybór i dokonamy wyboru najlepszego adwokata w Poznaniu, najlepszego adwokata  W Warszawie, czy najlepszego adwokata w Krakowie. Niekoniecznie znajdującego się w jakimkolwiek dość jednak sztucznym i nieobiektywnym rankingu.

Oczywiście pisząc o rankingu adwokatów, kancelarii prawniczych w kontekście naszej kancelarii prawnej możemy wspomnieć, iż w tym prowadzonym przez Rzeczypospolitą znaleźliśmy się w drugiej setce w skali kraju, a w drugiej dziesiątce w wielkopolsce.

O czym to świadczy? Sami Państwo oceńcie.