W zeszłym roku Sejm przyjął ustawę zmieniającą ustawę o kierujących pojazdami. Jedną z najważniejszych zmian jakie zostały wprowadzone tą ustawą, to umożliwienie kierowcom posiadającym uprawnienie do kierowania pojazdami kategorii B- czyli samochodami osobowymi uprawnienie do kierowania większością motocykli bez konieczności posiadania osobnego prawa jazdy kategorii A.
I tak zgodnie z obowiązującym obecnie przepisem art. 6.3 ustawy o kierujących pojazdami:
Na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej prawo jazdy:
- kategorii B uprawnia do kierowania motocyklem o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3, mocy nieprzekraczającej 11 kW i stosunku mocy do masy własnej nieprzekraczającym 0,1 kW/kg pod warunkiem, że osoba posiada prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat.
Tym samym każdy kierowca, który jeździ autem osobowym od co najmniej trzech lat, może legalnie na terytorium Polski jeździć także motocyklami do pojemności 125 cm3. Zaznaczyć przy tym należy, iż nie są to tylko skutery, ale także maszyny, które potrafią rozpędzić się do 100, czy 130 km/h.
W kontekście naszego bloga i spraw z związanymi z odszkodowaniami za wypadki komunikacyjne, które prowadzą prawnicy Kancelarii w Poznaniu zastanowić się można, czy taka zmiana przyczyni się do zwiększenia ilości wypadków z udziałem motocyklistów. Co ciekawe mimo iż motocykliści stanowią jedynie promil użytkowników ruchu w naszym kraju, to z statystyki sprawa prowadzonych przez Naszą Kancelarią- jak odszkodowania za uszczerbek na zdrowiu, czy zadośćuczynienie za śmierć osoby bliskiej wynika, iż osoby takie stanowią znaczny procent osób poszkodowanych w wypadkach, którzy następnie poszukują pomocy adwokata lub radcy prawnego.
Trzeba mieć nadzieje, iż sama ta zmiana nie zwiększy i tak tragicznego bilansu na naszych drogach, a osoby które będą chciały skorzystać z możliwości jazdy takim motocyklem zachowają się rozsądnie nie przeceniając swoich umiejętności.
Bartosz Kowalak – radca prawny w Kancelarii Adwokacko-Radcowskiej Kacprzak Kowalak