Nie ulega wątpliwości, iż masowa emigracja obywateli Ukrainy do Polski wiąże się także z nowymi problemami prawnymi w stosowaniu prawa. Przede wszystkim z koniecznością stosowania przez polskie sądy i na terytorium Polski przepisów Republiki Ukrainy do stosunków rodzinnych obywateli Ukrainy.
Dlatego też chcielibyśmy przybliżyć regulacje ukraińskiego prawa rodzinnego, gdyż przepisy te w wersji polskiej w zasadzie nie są w żaden sposób dostępne w Polsce.
Nadmienić przy tym trzeba, iż tłumaczenie to ma charakter autorski ( wykonane przy współpracy prawników, adwokatów ukraińskich jak i polskich), co po pierwsze oznacza, iż nie stanowi ono samo w sobie wiążącej normy prawnej- ta jest tekst w języku ukraińskim, a po drugie stanowi przedmiot prawa autorskich Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak w Poznaniu. Tak więc drogi czytelniku jeżeli chcesz wykorzystać niniejsze tłumaczenie, je powielić musiałbyś uzyskać naszą zgodę.
W niniejszym wpisie prezentujemy jedynie część regulacji ukraińskiego Kodeksu rodzinnego, dalsze tłumaczenia znajda się także na stronach niniejszego bloga.
KODEKS RODZINNY UKRAINY
(Najwyższa Rada Ukrainy (NRU), 2002, nr 21-22, s. 135,
na dzień 02.02.2018 r.)
Dział 8
PRAWO DO WSPÓLNEGO MAJĄTKU MAŁŻONKÓW
Artykuł 60. Podstawy nabycia prawa do wspólnego majątku małżonków
- Majątek nabyty przez małżonków w czasie małżeństwa, należy do żony i męża na podstawie (prawa) ustawowej wspólności majątkowej, niezależnie od tego, że jeden z nich przez uzasadnione przyczyny (studia, prowadzenie gospodarstwa domowego, opieka nad dziećmi, choroba itp.) nie (miał) osiągał samodzielnego zarobku (dochodów).
- Uważa się, że każda rzecz nabyta w czasie małżeństwa, z wyjątkiem rzeczy indywidualnego użytku, jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków.
Artykuł 61. Do majątku wspólnego należą:
- Przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków może być każda nieruchomość, za wyjątkiem wykluczonych z obrotu cywilnego.
- Przedmiotem prawa współności majątkowej jest wynagrodzenie, emerytura, stypendium inne dochody jednego z małżonków.
- Jeśli jeden z małżonków zawiera umowę w interesie rodziny, pieniądze, inny majątek, w tym wynagrodzenie, wygrane, które zostały uzyskane na podstawie takiej umowy, są przedmiotem prawa do wspólnego majątku małżonków.
- Rzeczy potrzebne do profesjonalnych zajęć (instrumenty muzyczne, sprzęt biurowy, sprzęt medyczny i tym podobne), nabyte w czasie małżeństwa dla jednego z małżonków, są przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków.
Artykuł 62. Powstanie prawa wspólności majątkowej małżonków na mieniu, które należy do żony, męża
- Jeśli majątek żony, męża w czasie trwania małżeństwa znacznie wzrósł w swojej wartości w wyniku wspólnej pracy lub kosztów pieniężnych lub kosztów drugiego z małżonków, to w przypadku sporu taki majątek może być uznany przez sąd za obiekt prawa wspólności majątkowej małżonków.
- Jeżeli jeden z małżonków swą pracą i (lub) środkami brał udział w utrzymaniu (wzroście) majątku, należącego do drugiego z małżonków, w zarządzaniu tym majątkiem lub opiekś nad nim, to dochód (ppożytek, dywidendy) otrzymany od majątku, w przypadku sporu, przez sąd może być uznany za przedmiot prawa wspólności majątkowej małżonków.
Artykuł 63. Realizacja przez małżonków prawa wspólności majątkowej
- Żona i mąż mają równe prawa do posiadania, korzystania i rozporządzania majątkiem, który należy im według wspólności majątkowej, jeśli inaczej nie ustalono w porozumieniu między nimi.
Artykuł 64. Prawo małżonków do zawarcia umów między sobą
- Żona i mąż mają prawo do zawierania między sobą umów, które nie są zakazane ustawodawstwem, zarówno w odniesieniu do majątku będącego ich osobistą własnością oraz w odniesieniu do majątku, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków.
- Umowa o przeniesienia własności jednego z małżonków na rzecz drugiego z małżonków swojego udziału zgodnie z prawem wspólności majątkowej małżonków może być zawarta bez wydzielenia udziału.
Artykuł 65. Prawo małżonków do rozporządzania majątkiem, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków
- Żona, mąż rozporządza majątkiem, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków, w drodze wzajemnego porozumienia.
- Przy zawieraniu umów z jednym z małżonków uważa się, że działa on za zgodą drugiego z małżonków. Żona, mąż ma prawo do odwołania się do sądu o uznanie umowy za nieważną, jeśli została zawarta bez zgody drugiego małżonka, chyba że umowa ta dotyczy drobnych bieżących spraw życia codziennego.
- W celu zawarcia przez jednego z małżonków umów, które wymagają notarialnego potwierdzenia i (lub) państwowej rejestracji, a także umów dotyczących stosunkowo cennego mienia, zgoda drugiego z małżonków musi być złożona w formie pisemnej.
Zgodę na zawarcie umowy, która wymaga notarialnego potwierdzenia i (lub) państwowej rejestracji, musi być notarialnie potwierdzona.
- Umowa zawarta przez jednego z małżonków w imieniu rodziny, stwarza obowiązki (zobowiązania) dla drugiego małżonka, jeżeli majątek otrzymany na podstawie umowy użyty został w interesie rodziny.
Artykuł 66. Prawo małżonków na określanie sposobu korzystania z majątku
- Małżeństwo ma prawo uzgodnić między sobą zasady korzystania z majątku, który należy do małżonków na prawie wspólności majątkowej.
- Umowa o dotycząca zasad korzystania z domu, mieszkania, innego budynku lub budowli, nieruchomości rolnej, jeśli jest ona notarialnie poświadczona, obowiązuje ona następcę prawnego żony i męża.
Artykuł 67. Prawo do rozporządzania udziałem w majątku, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków
- Żona i mąż, mają prawo zawrzeć z innym podmiotem umowę kupna-sprzedaży, wymiany, darowizny, dożywocia, ustanowienia zabezpieczeniana swoim udziale na prawie wspólności majątkowej małżonków dopiero po jego określeniu i wyróżnieniu w naturze lub ustaleniu sposobu korzystania z majątku.
- Żona i mąż mają prawo sporządzić testament na swojej części prawa wspólności majątkowej małżonków do jej określenia i wyróżnienia w naturze.
Artykuł 68. Realizacja prawa wspólności majątkowej po rozwodzie
- Rozwiązanie małżeństwa nie powoduje ustania prawa wspólności majątkowej na majątku nabytym w trakcie małżeństwa.
- Zbycie majątku, który jest przedmiotem prawa współwłasności po rozwiązaniu małżeństwa odbywa się wyłącznie za obopólną zgodą, na zasadach określonych w kodeksie Cywilnym Ukrainy.
Artykuł 69. Prawo małżonków do podziału majątku, który należy do ich majątku wspólnego
- Żona i mąż mają prawo do podziału majątku wchodzącego w skład majątku wspólnego niezależnie od rozwiązania małżeństwa.
- Żona i mąż mają prawo podzielić majątek w drodze wzajemnego porozumienia.
Umowa w sprawie podziału domu, mieszkania i innych nieruchomości, a także o wydzielenie majątku żonie, mężowi ze składu całego majątku małżonków musi być poświadczona notarialnie.
Artykuł 70. Rozmiar udziałów majątku żony i męża przy podziale majątku, który należy do majątku wspólnego małżonków
- W przypadku podziału majątku będącego przedmiotem majątku wspólnego małżonków, udziały majątku małżonka i męża są równe, chyba że umowa między nimi lub umowa małżeńska stanowią inaczej.
- Rozstrzygając spór dotyczący podziału majątku, sąd może odstąpić od zasady równości udziałów małżonków w majątku wspólnymi, w razie wystąpienia okoliczności, które mają istotne znaczenie, w szczególności, jeżeli jedno z nich nie dbało o materialne zaopatrzenie rodziny, unika udziału w utrzymaniu dziecka (dzieci), ukrywał, zniszczył lub uszkodził wspólną własność, wydał ją kosztem interesów rodziny.
- Na mocy wyroku sądu udział w majątku żony, męża może być zwiększony, jeśli mieszkają z nią/nim dzieci, a także niepełnosprawny pełnoletni syn, córka, pod warunkiem, że wysokość alimentów, które otrzymują są niewystarczające do zapewnienia ich fizycznego, duchowego rozwoju i leczenia.
Artykuł 71. Sposoby i zasady podziału majątku, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków
- Majątek, który jest przedmiotem prawa wspólności majątkowej małżonków, dzieli się między nimi w naturze.
Jeśli żona i mąż nie porozumieli się w sprawie porządku podziału majątku, spór może być rozstrzygnięty przez sąd. Przy czym sąd bierze pod uwagę interesy żony, męża, dzieci i inne okoliczności, które mają istotne znaczenie.
- Rzeczy niepodzielne są przyznawane jednemu z małżonków, jeśli inaczej nie określono w umowie między nimi.
- Rzeczy potrzebne do pracy zarobkowej przyznane są temu z małżonków, który korzysta z nich w swojej działalności zawodowej. Wartość tych rzeczy bierze się pod uwagę przy przyznawaniu innego majątku drugiego z małżonków.
- Przyznanie jednemu z małżonków rekompensaty pieniężnej zamiast jego udziału w majątku wspólnym, w szczególności do domu, mieszkania, działki, dozwolone jest tylko za jego zgodą, z wyjątkiem przypadków przewidzianych w Kodeksie Cywilnym Ukrainy.
- Przyznanie jednemu z małżonków rekompensaty pieniężnej jest możliwe, pod warunkiem uprzedniego dokonania przez drugiego z małżonków wpłaty odpowiedniej sumy pieniężnej na rachunek depozytowy sądu.
Artykuł 72. Zastosowanie terminu przedawnienia do wymogów dotyczących podziału majątku będącego przedmiotem wspólnego majątku małżonków
- Przedawnienia nie stosuje się do roszczeń dotyczących podziału majątku, który jest przedmiotem współwłasności małżonków, jeżeli małżeństwa nie rozwiązano.
- Wymogi dotyczące podziału majątku, zgłoszone po rozwiązaniu małżeństwa, przedawniają się z upływem lat trzech.
Termin przedawnienia oblicza się od dnia, gdy jeden z małżonków dowiedział się lub mógł się dowiedzieć naruszeniu swego prawa własności.
Artykuł 73. Nałożenie obciążeń na majątek, który jest przedmiotem współwłasności małżeńskiej
- Za zobowiązania jednego z małżonków obciążenie (egzekucja) może zostać nałożone tylko na jego majątek osobisty i udział w majątku wspólnym małżonków, który jest wydzielony mu w naturze.
- Obciążenie może być nałożone na majątek, który jest wspólnym majątkiem małżeństwa, jeżeli przez sąd ustalono, że umowa została zawarta przez jednego z małżonków w imieniu rodziny i to, co zostało uzyskane na podstawie umowy zostało wydane na jej potrzeby.
- Podczas naprawienia szkody wyrządzonej przez przestępstwo jednego z małżonków, egzekucja może być nałożona na mienie nabyte w czasie małżeństwa, jeśli wyrokiem sądu stwierdzono, że majątek został zakupiony za środki uzyskane z popełnionego przestepstwa.
Artykuł 74. Prawo kobiety i mężczyzny , którzy żyją wspólnie (dosłownie: jak jedna rodzina), ale nie są małżeństwem i nie pozostają w innym małżeństwie, do majątku
- Jeżeli kobieta i mężczyzna mieszkają wspólnie (jedną rodziną), ale nie pozostają w związku małżeńskim ani w żadnym innym związku małżeńskim, nieruchomość nabyta przez nich w okresie ich wspólnego zamieszkania należy do nich na podstawie prawa wspólnego majątku, chyba że ustalono inaczej w pisemnej umowie między nimi.
- Do majątku, który jest przedmiotem współwłasności kobiety i mężczyzny, którzy nie są w związku małżeńskim lub nie pozostają w innym związku małżeńskim, mają zastosowanie przepisy rozdziału 8 Kodeksu.