Jakie dokumenty należy załączyć do pozwu rozwodowego

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

21 kwietnia 2019

Jakie dokumenty należy załączyć do pozwu rozwodowego

 

W sprawach rozwodowych, w zasadzie poza może sytuacjami rozwodu na zgodny wniosek małżonków i bez konfliktu na jakiejkolwiek jego płaszczyźnie, zalecalibyśmy korzystanie z usług adwokat przy rozwodzie. W sytuacji gdy, to adwokat pisze i składa pozew rozwodowy, raczej nie powstaje problem z określeniem wymogów jakim powinien odpowiadać pozew o rozwód i jakie dokumenty należy do pozwu dołączyć.
Gdyby jednak Czytelnik niniejszego bloga zdecydował się składać pozew o rozwód bez adwokata, czy radcy prawnego, to spróbujemy wskazać jakie dokumenty są niezbędne dla skompletowania pozwu o rozwód.

Przede wszystkim do pozwu o rozwód powinniśmy dołączyć oryginał odpisu aktu małżeństwa. W przypadku mieszkańców Poznania, można przypomnieć, iż o odpis aktu małżeństwa zwrócić się należy do Urzędu Stanu Cywilnego przy ul. Libelta w Poznaniu.
Podobnie jeżeli małżonkowie mają wspólne małoletnie dzieci, należy załączyć także odpisy aktów urodzenia dzieci.
Przy czym dla potrzeb Sądu wystarczy odpis skrócony aktów stanu cywilnego.

Koniecznie trzeba także załączyć dowód uiszczenia opłaty od pozwu o rozwód (na ten moment 600 zł) lub oświadczenie o stanie majątkowym i rodzinnym, w przypadku złożenia wniosku o zwolnienie od kosztów sądowych.
Warto także dołączyć dokumenty za pomocą, których możemy wykaz koszy związane z utrzymaniem dzieci oraz rachunki dowodzące ponoszone koszty. Będzie miało to znaczenie przy orzeczeniu o wysokości należnych alimentów.

W sytuacji, gdy pozew zawiera żądanie alimentów dla siebie załączamy także zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach, deklaracje podatkowe oraz wykaz kosztów utrzymania wraz z rachunkami.

 

Co prawda na blogach prawniczych prowadzonych przez radców prawnych i adwokatów można znaleźć wiele odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Niemniej jednak w razie pojawienia jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć porady profesjonalisty: radcy prawnego lub adwokata. Adwokat, radca po zapoznaniu się z konkretnym przypadkiem i oczekiwaniami klienta, będą w stanie w oparciu o swoją wiedze i doświadczenie zaproponować optymalny sposób prowadzenia sprawy.

 

 

autor: radca prawny Bartosz Kowalak

Kancelaria Kacprzak Kowalak i Partnerzy

Adwokaci i Radcowie Prawni

Poznań, Mickiewicza 18a/3