Ile trwa sprawa o zachowek w Poznaniu?

Strona główna Porady prawne

Bartosz Kowalak

15 stycznia 2023

Gdy w sprawie o zachowek po poradę do adwokata, radcy prawnego, czy kancelarii specjalizującej sie w sprawach spadkowych przychodzi Klient, to najczęściej pyta on oto:

 • czy przysługuje mu zachowek?
 • W jakiej wysokości należy mu się zachowek?
 • Ile trwa sprawa o zachowek? Czyli po prostu kiedy zobaczę swoje pieniądze.

Jako, że przedmiotem tego artykułu jest odpowiedź na pytanie jak sprawa sądowa o zachowek wygląda w Poznaniu, a nie czy w danej sytuacji faktycznej zachowek przysługuje, to postaram się wskazać, ile czasu średnio sądom w Poznaniu zajmuje rozpoznanie sprawy o zachowek.

Dla przypomnienia dodam, iż w Poznaniu mamy 4 Sądy, do których może trafić sprawa o zachowek.

Są to dla spraw do 75.000 PLN w zależności do dzielnicy miasta Poznania, w której mieszkał zmarły spadkodawca:

 • Sąd Rejonowy Poznań Nowe Miasto w Poznaniu,
 • Sąd Rejonowy Poznań Grunwald i Jeżyce,
 • Sąd Rejonowy Stare Miasto w Poznaniu

oraz dla spraw, w których roszczenie przekracza kwotę 75.000 PLN 

 • Sąd Okręgowy w Poznaniu

Z uwagi na wręcz ogromne obłożenie sprawami Sądów Rejonowych, gdzie przeciętny decernat ( ilość spraw rozpoznawanych) przez jednego sędziego, to kilkaset spraw, że szybciej są co do zasady rozpoznawane sprawy w Sądzie Okręgowym niże w sądach niższego szczebla. Miedzy poszczególnymi Sądami Rejonowymi w Poznaniu nie ma moim zdaniem dostrzegalnej różnicy w długości trwania sprawy sądowej. 

Natomiast pomijając już kwestię konkretnego Sądu, do którego kierowany jest pozew o zapłatę zachowku, to długość postępowania sądowego zależy od kilku czynników, takich jak: 

 • Wniosków procesowych, które kierujemy do sądu wraz z pozwem ( wniosek o zabezpieczenie, o zwolnienie od kosztów, o zabezpieczenie dowodu, o ustanowienie adwokata z urzędu) , tytułem przykładu sam wniosek o zwolnienie od kosztów sądowych złożony w sprawie o zachowek może przedłużyć rozpatrzenie sprawy o kilkanaście tygodni, a gdy wniesiemy zażalenie dwa trzy razy dłużej,
 • problemów z doręczeniem odpisu pozwu pozwanemu, czy wezwań na rozprawę świadkom
 • Braków formalnych pozwu, jeżeli pozew będzie napisany profesjonalnie i co za tym idzie pozbawiony braków formalnych, to Sąd nie będzie go nam zwracał celem uzupełnienia, co oszczędzi nam kolejnych kilkunastu tygodni oczekiwania,
 • Zgłaszanych dowodów- wniosek o przeprowadzenie dowodu z opinii biegłego najczęściej na wycenę wartości nieruchomości to kilka miesięcy oczekiwania, konieczność przesłuchania świadków, to czas na wyznaczenie terminów rozpraw celem ich przesłuchania,
 • Postawy pozwanego i podjętej przez niego linii obrony. Co oczywiste im więcej wniosków dowodowych tym proces dłuższy im bardziej aktywny będzie pozwany tym więcej pracy zostanie Sądowi.
 • złożenia apelacji w sprawie, jej wywiedzenie, to kolejne kilka miesięcy

Zawsze przy tym można zakończyć sprawę wcześniej zawierając po prostu ugodę.

Ile więc trwa sprawa o zapłatę zachowku w Poznaniu?

Przekładając te rozważania na liczby, to postepowanie o zapłatę zachowku trwa średnio kilkanaście miesięcy do kilkudziesięciu, czy licząc w latach: około roku do trzech lat.

Przy czym nie są to terminy dziwne, czy szokujące dla adwokata, czy radcy prawnego. nie jest także dziwnym uzyskanie wyroku po 6 miesiącach, jak i po 4 latach. Oczywiście liczby te szokują Klientów- osoby nie związane z prawem. No cóż można mieć tylko nadzieje, iż jak mówi przysłowie: “Temida nierychliwa ale sprawiedliwa.”

  Jeżeli potrzebują Państwo fachowej pomocy prawnej w sprawach z zakresu prawa spadkowego, w tym zachowku zapraszamy do kontaktu z Kancelarią Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy, telefonicznie: +48 61 2224963 lub mailowo: kancelaria@prawnikpoznanski.pl