Nie ulega wątpliwości, że seksualność człowieka stanowi bardzo ważny i nieodłączny element jego funkcjonowania. Zarówno dla mężczyzny jak i dla kobiety pogorszenie jakości życia seksualnego jest istotną, a nawet bardzo istotną krzywdą.
Dość niedawno, bo w 2018 roku Sąd Okręgowy w Poznaniu wydał w dniu 23 lutego 2018 r. wyrok (sygn. akt XVIII C 508/15) w dość ciekawej sprawie.
Stan faktyczny przedstawiał się w następujący sposób. Motocyklista w wyniku wypadku komunikacyjnego doznał obrażeń ciała w postaci m.in. złamania kręgosłupa na odcinku L4, urazu miednicy, złamania czwartej i piątej kości śródstopia prawego, stłuczenia uda prawego z raną powierzchni bocznej oraz awulsyjnego złamania krętarza większego kości udowej prawej. Same te urazy już same w sobie stanowią o poważnych konsekwencjach dla zdrowia powoda.
Ponadto w wyniku tego wypadku poszkodowany został wyłączony z normalnego życia, stał się też zależny od osób trzecich. Miało to negatywny wpływ na zdrowie psychiczne powoda. Cierpiał na dysfunkcję seksualną oraz nietrzymanie moczu. U poszkodowanego wystąpiły zaburzenia potencji, spadek libido. W związku z tym powód udał się w dniu 22 czerwca 2012 r. na konsultację do seksuologa. Zażywanie przez powoda leków psychotropowych, przeciwbólowych i nasennych ma dodatkowo niekorzystny wpływ na jego sferę seksualną.
W następstwie urazów doznanych w czasie wypadku w dniu 11 czerwca 2010 r. wystąpiła dysfunkcja seksualna i neurogenna pęcherza moczowego. Dolegliwości te mają charakter trwały.
Trwały uszczerbek na zdrowiu powoda wynikający z doznanych obrażeń w wyniku wypadku z dnia 11 czerwca 2010 r. wynosi:
– 7% z uwagi na utrwaloną nerwicę związaną z doznanymi obrażeniami,
– 10% z uwagi na zespół bólowy korzeniowy lędźwiowo-krzyżowy,
– 5% z uwagi na przebyte złamanie V kości śródstopia,
– 3% z uwagi na przebyte złamanie IV kości śródstopia,
– 40% z uwagi na dysfunkcję neurogenną pęcherza moczowego i dysfunkcję erekcyjną.
Łącznie trwały uszczerbek na zdrowiu powoda wynosi 65%.
Przy tak ustalonym stanie faktycznym Sąd Okręgowy w Poznaniu uznał, iż zasadną kwotą dla poszkodowanego w wypadku byłaby kwota 132.000 zł.
„Z uwagi na powyższe, a w szczególności mając na uwadze wyżej wymieniony rozmiar i rodzaj doznanych przez powoda obrażeń skutkujących 65% trwałym uszczerbkiem na zdrowiu, długotrwały proces leczenia i rehabilitacji, ograniczenia i zmiany w codziennym funkcjonowaniu (w tym konieczność korzystania z pomocy osób trzecich, faktyczną niezdolność do pracy), zaburzenia nerwicowe powoda, pogorszenie się kondycji finansowej powoda, przez co stracił majątek dorobkowy i szczególnie dotkliwą dla mężczyzny w wieku powoda dysfunkcję seksualną, odpowiednim zadośćuczynieniem w rozumieniu pieniężnym jest, zdaniem Sądu orzekającego w niniejszej sprawie, żądana przez powoda kwota 132.000 zł. Kwota ta uwzględnia zdaniem Sądu rozmiar uszczerbku na zdrowiu powoda i odczuwane na co dzień przez powoda skutki, w szczególności w zakresie dolegliwości bólowych, dysfunkcji urologicznej i seksualnej. Stanowi również odczuwalną dla powoda wartość ekonomiczną.”
Czy kwota ta jest satysfakcjonująca?
Wydaje się, iż jest trochę za niska, choć dodać należy, iż poszkodowany był już mężczyzną drugiej młodości, posiadał także dzieci, co może w jakimś stopniu ograniczało konsekwencje dysfunkcji seksualnej jedynie do kwestii związanej z utratą przyjemności, a nie perspektyw na założenie rodziny